Suchada ”Nana” Wisetchan

ÅLDER: 46. SYSSELSÄTTNING: Driver Nana’s Thaimassage.
FAMILJ: Fyra barn.

FRÅGA ETT. VEM ÄR NANA?
Jag föddes i Thailand men flyttade 2008 till Norrköping. 2012 hamnade jag i Skattungbyn. Två år senare flyttade jag till Orsa och startade Nanas Thaimassage. Jag har fyra barn som bor kvar i Thailand. På min fritid gillar jag att vistas i skogen, plocka svamp och bär. Jag tycker om att röra på mig. Vintertid åker jag skidor, det är bra att Grönklitt finns.

FRÅGA TVÅ. BERÄTTA NÅGOT OM DIG SJÄLV SOM FÅ VET OM.
Ibland är jag i Missionskyrkan och hjälper till med att till exempel servera och det händer även att jag sjunger.

FRÅGA TRE. HUR UPPLEVER ANDRA DIG?
Folk säger att jag är duktig på det jag gör, att jag gör det med kärlek och jag brukar få komplimanger. Jag tror att de även tycker att jag är snäll, hjälpsam och omtänksam.

FRÅGA FYRA. VILKEN SUPERKRAFT SKULLE DU VILJA HA OCH VARFÖR?
Jag hade velat kunna hjälpa fler människor, som de med ett handikapp, genom massage och med hjälp från Gud.

FRÅGA FEM. NÄMN TRE SAKER DU VILL GÖRA INNAN DU TRILLAR AV PINN.
• Vill hjälpa mina barn så att de kan fortsätta leva bra.
• Hjälpa till i samhället. Tex att öppna massageskola, det kan ge mera jobb.
• Köpa en lägenhet där jag kan bo när jag blir gammal.

FRÅGA SEX. HUR KAN ORSA BLI ÄNNU BÄTTRE?
Det finns många sevärdheter i Orsa, det är jättebra. Men det behövs fler och nyare bostäder och lekparker för barnen. Jag vill se Orsa växa!

FRÅGA SJU. VEM BOLLAR DU ÖVER TILL?
Ayettullah Ergin som driver Akropolis här bredvid mig, jag undrar lite vad han tycker och tänker.